برخی از بیماریهای شترمرغ

برخی از بیماریهای شترمرغ

شترمرغ نیز نظیر حیوان ها دیگر در معرض بیماریها و عفونتهای مختلفی می باشد .جهت مدیریت صحیح گله های شتر مرغ که از اهمیت مهم در این صنعت برخوردار می باشد بایستی به نکات زیر توجه نمود . 

ماشین جوجه کشی

حداکثر حصارکشی مناسب جهت کاهش مخاطرات ناشی از صدمات و شکستگی استخوانها - 

ساخت استانداردهای بالایی بهداشتی ، پائین نگهداشتن آلودگیهای باکترهایی نظیر کلستریدیا و هیستوموناس که منجر به آنژیت می شوند - 

تنظیم جیره های غذایی صحیح تهیه 

جایگاه نگهداری خشک ، فارغ از کوران هوا و کولاک در زمستان ، بالابردن تطابق پذیری طبیعی و مقاومت طیور گزارشات مربوط شترمرغها در باغ و حشها بندرت در پرورش صنعتی شترمرغ کاربرد دارا‌هستند . جوجه شترمرغها نیاز به مراقبت بخش اعظم دارا‌هستند 90% تمامی مرگ و میر جوجه شترمر غها ناشی از بیماریها ذیل می‌باشد . 

-عفونت 

کیسه زرده -تعییرشکل 

پاها و پنجه ها اسنداد و اسهال / عفونت معده ( که بوسیله E .COLIُ، سالمونلا ، هیتوموناس و دیگرباکتریها) ایجاد می شوند . 

تجربیات عملی نشان داده اند که جوجه شترمرغها نیاز به نگهداری مستمر دارا‌هستند . همینطور ثابت شده می باشد که مشاهده ظاهری به تنهایی کافی نمی باشد ، چون هنگامی که نشانه ها بیماری ظاهر میشود ممکن می باشد برای معالجه دیر باشد . کلید موفقیت پرورش جوجه شتر مرغها رعایت بهداشت در گرمخانه و توزین مداوم جوجه شترمرغها در چهار هفته اولیه پرورش می باشد . 

فقط این سنجش هاست که میتواندمشکلات رشد را گذشته از بروز نشانه ها قابل مشاهده مشخص و معلوم نماید علاوه بر رئیس زیاد دقیق ، همکاری نزدیک با دامپزشک با تجربه مضاعف حتمی می‌باشد . 

عفونتهای 

ویریوسی نیوکاسل 

موارد وقوع بیماری نیوکاسل در گله های شتر مرغ فقط در نواحی از اسرائیل و افریقای جنوبی گزارش شده می باشد جهت پیشگیری از پیدایش بیماری استعمال از واکسن کشته روغنی نیوکاسل به میزان 1 سی سی قابل پیشنهاد می‌باشد . می بایست این واکسن 6 هفته آنگاه تکر ار گردیده وهر شش ماه یکبار یک یاد‌آوری تزریق شود . 

استفاده از واکسن زنده ( لاسو تا بصورت اسپری چشمی به طور همزمان با واکسن کشته پیشنهاد شده است آبله 

طیور وقوع آبله درشتر مرغ در اسرائیل و ایالات متحده گزارش گردیده است . این بیماری جوجه شتر مرغها رادرگروه سنی یک هفته تا چهارماه و با میزان مرگ و میر تا 15 درصد دچار می نماید . با استفاده از واکنسهای تجاری آبله این بیماری قابل کنترل می‌باشد . 

آنفولانزای 

طیور یکسری موردشیوع آنفلانزا درنواحی مختص از افریقای جنوبی گزارش شده می‌باشد .درمورد این بیماری معالجه شناخته شده ای وجودنداشته و واکسنهای جانور در پیشگیری از ابتلاء به بیماری اثرگذار نمیباشد . شتر مرغهای کثیف ویروس را به تخم خود منتقل نموه که خطر الوده کردن گرمخانه و تخم های سلامت موجود در آن را در بر دراد . در ضمن این ویروی منجر مرگ و میر جنین می شود . 

عموما شترمرغها نیزمانند بقیه طیور و رویش به عفونتهای ویروس کورناو یروسها، هرپس و یروسها و آدنو ویروسها مبتلا می شوند . 

عفونتهای 

باکتر یایی علت دارای اهمیت آلودگیهای باکتر یایی بهداشت ضعیف در اتاق گرمخانه ، بستر وهچری و منزلت نگهداری جوجه ها می‌باشد و معمولا درمان بعدی کمتر پیروزی آمیز می باشد درنتیجه رعایت اکید بهداشت نقش حیاتی در پرورش شتر مرغ داراست . 

عفونت 

های بند ناف و کیسه زرده این یک ایراد متداول گله های شتر مرغ می باشدکه همواره در ارتباط بامدیریت ضعیف است . پس از بیرون شدن جوجه شترمرغها از تخم باید بندناف انها به یک ژل یا اسپری آنتی بیوتیکی آغشته گردد . در ایالات متحده بتادین مورداستفاده قرار می گیرد ضدعفونی درست سترها ، هچری و تخم شترمرغها نقش ویژه ای در پیشگیری از وقوع آلودگی دارااست .کف منزلت نگهدار ی جوجه ها در روزهای اول بعد ازخروج از تخم با یستی گرم باشد . سرما از شیوه پوست شکم به روده ها و کیسه زرده رسیده منجر به کاهش کار میکربی فلور روده ها و به تعویق افتادن متابولیسم کیسه زرده میگردد . می بایست دقت یگانه نسبت به بهداشت و گرمای کف جایگاه جوجه ها مبذول داشت . 

پنومونی 

ممکن می‌باشد مانندعفونت بند ناف پنومونی هم در طی برهه زمانی انکوباسیون تخم ها رخ دهد این آلودگی موجب مرگ ومیر جنین ها گردیده یا این که بازده از تخم در داخل شدن جوجه ها را کاهش میدهد . می بایست تمهیداتی اتخاذ شود تا پیشگیری از طریق بهداشت اکید و احتمال دارد درمان توسط آنتی بیوتیکهای پهناور ا لطیف انجام گیرد . 

آنژینهای 

کلی باسیلی برای جوجه هایی که در گرمخانه از تخم بیرون می گردند آنژینهای کلی باسیلی یکی از بیماریها ی معمول در طول هفته های اول زندگی میباشد یک قدم مهم جهت ساخت ایمنی غیر فعال در مقابل باکتریهای کلی فرمی و ساخت گله ایمن استفاده منظم از مدفوع جوجه ها در تغذیه شتر مرغها ی تخمگذار در ارتفاع برهه زمانی تخمگذاری می باشد . فقط از این روش هست که پادتنهای مادری ساخت شده در خون شترمرغها از شیوه زرده به جوجه ها منتقل می‌شود . به کار گیری از واکسن جهت پیشگیری از وقوع این بیماری پیروزی آمیز نمی باشد . 

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 31
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 1
بازدید امروز : 2
بازدید دیروز : 3
کل بازدیدکنندگان : 84
کل بازدیدها : 171